Komentarze dzienne

Na ile trwałe osłabienie euro?

Wczorajsze dane ze strefy euro, wywołały małe tąpnięcie na rynku walutowym. Zresztą nie tylko tu, ponieważ rynki giełdowe również traciły. Euro uległo osłabieniu kosztem dolara. Dziś ostatni dzień handlu – zobaczymy, na ile trwałe będą wczorajsze zmiany.

Indeks PMI manufacturing, publikowany dla całej strefy euro ale i osobno dla Niemiec, odnotował wczoraj spadki. W obu przypadkach wyniki były gorsze od oczekiwań, co szczególnie dotknęło Niemcy, gdzie odnotowano wynik poniżej kluczowego poziomu 50 punktów.

Nieco później poznaliśmy dane o zamówieniach fabrycznych dla strefy euro, które też rozczarowały. Dzień ważnych publikacji kończył się wynikami z USA, które choć były lepsze od prognoz, nie zdołały zmienić charakteru wczorajszej sesji. Spadła ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, a poprawie uległ indeks wskaźników wyprzedzających.

Osłabienie euro jest widoczne na wielu rynkach. Wygląda na to, iż dobiega końca trend wzrostowy na EUR/JPY. Barierą nie do przejścia okazuje się być poziom 112, na którym połamały sobie już rogi byki w listopadzie ubiegłego roku. Na wskaźniku RSI widoczna jest negatywna dywergencja – podobnie na MACD. Wszelkie ruchy w górę mogą być pułapką. Dla rynku najlepsza byłaby korekta i zejście na wysokości 106. Dopiero wtedy można mówić o odbiciu.

Sylwester Majewski

 

Comments