Komentarze dzienne

Optymizm ale i obawy

Jeszcze wczoraj pisałem na temat pozytywnych oczekiwań, co do Chin, napływających z Australii. Dziś natomiast opublikowano dane wskazujące na spowolnienie w państwie środka. W Europie optymizm miesza się z obawami.

Indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, odnotował spadek do poziomu 48.1, z 49.6 odnotowanych miesiąc wcześniej. Prognozy oczekiwały odczytu o wartości 50 punktów. Rozczarowały też dane z Nowej Zelandii, gdzie PKB za Q4 2011 wyniósł jedynie 0.3%. To również mniej, niż się spodziewano. Poranne dane mogą być więc potwierdzeniem spowolnienia w światowej gospodarce.

W Europie optymizm miesza się z obawami. Mario Draghi mówi o stabilizacji w strefie euro. Inwestorzy czekają już na dzisiejsze dane z Niemiec. Z drugiej strony do odradzających się obaw o Portugalię dołączyły obawy o sytuację Hiszpanii. Te dwa kraje mogą być dla rynku przysłowiową bombą z opóźnionym zapłonem.

O utrzymanie trendu wzrostowego walczą byki na rynku NZD/CAD. Aktualnie trwa obrona linii trendu wzrostowego. Tylko 30 pipsów niżej, znajduje się ważne wsparcie na poziomie 0.80. Wyraźne pokonanie tej bariery w cenach zamknięcia, mogłoby otworzyć drogę do spadków na wysokość 0.78. Utrzymanie linii trendu oznaczałoby konieczność zmierzania się z oporem na 0.82, a wcześniej z dopiero co pokonaną średnią z 200 dni. Sytuacja nie jest więc jasna i zanosi się na walkę o wspomniane poziomy.

Sylwester Majewski

Comments