Komentarze dzienne

Inwestorzy czekają na Fed

Wczorajsze, poranne obawy o trwałość spadków na eurodolarze okazały się uzasadnione. Wspólna waluta zyskiwała na sile. Dziś od rana mamy już nastrój wyczekiwania, gdyż pod wieczór poznamy decyzję Fed.

Niewiele zmieniło w obrazie rynku, posiedzenie Banku Japonii. Dziś rano ogłoszono decyzję banku, według której, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Podobnie jest z programem skupu aktywów, który pozostanie bez zmian.

Wszystkie oczy uczestników rynku zwrócone będą jednak dziś na Fed. Choć w tym przypadku również oczekuje się pozostawienia głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie, to jednak są pewne obawy, co do tonu wypowiedzi przedstawicieli Fed. Chodzi oczywiście o wszelkie wskazówki, mogące sugerować dalsze decyzje Fed względem QE3 – czyli trzeciej fali stymulowania systemu finansowego tanim pieniądzem.

Eurodolarem zajmowaliśmy się wczoraj, więc dziś spójrzmy na rynek EUR/JPY. Na wykresie tej pary widać pewne zmęczenie trendem wzrostowym, dużo większe niż na USD/JPY. Zatrzymaliśmy się nad poziomem 108.50. Stąd do poziomu 110 rysuje się duży obszar oporu, który ciężko będzie pokonać z marszu. Nawet gdyby się to udało, to powyżej zaczyna się kolejny obszar oporu, wyznaczony przez szczyt z 1 listopada 2011. Wsparcie mamy na 107.50, 106.60 oraz 105.70. Spodziewać się można trendu bocznego, oscylującego wokół wysokości 108.50.

Sylwester Majewski

 

Comments