Komentarze dzienne

Ceny ropy przed wybiciem

Nie dalej jak wczoraj pisałem, iż eurodolar stracił szansę na dalsze wzrosty, a już pod koniec dnia nastąpiło mocne odbicie na tej parze. Przyczyniły się do tego dobrze przyjęte informacje z Grecji. Czy to jednak na pewno koniec dramatu?

Dowiedzieliśmy się, iż Grecja znajdzie „brakujące” 325 mln euro oszczędności. Pochodzić one będą z ministerstw spraw wewnętrznych, zdrowia, pracy oraz obrony. Okazało się też, iż w ramach dobrowolnego udziału sektora prywatnego w redukcji greckiego długu (Private Sector Involvement – PSI) dojdzie do wymiany greckich obligacji na nowe. Operacja miałaby się odbyć między 22 lutym a 9 marca.

Czwartek przyniósł też serię dobrych danych zza oceanu. Ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, spadła w ostatnim tygodniu do poziomu 348 000. Prognozy oczekiwały wyższego wyniku. Dobrze zaprezentował się też indeks Philadelphia Fed, odnotowując wzrost z 7.3 do 10.20. Dzisiejsze zakończenie dnia będzie bardzo ważne, gdyż pokaże prawdziwe nastroje inwestorów, w tym zmiennym tygodniu.

Ciekawie przedstawia się wykres ropy. Próby trwałego pokonania poziomu 100 wspierane są faktem pokonania linii spadkowej na wskaźniku RSI. To dobry znak dla byków. Ostatnie cztery miesiąca były konsolidacją, z górnym ograniczeniem tuż pod poziomem 104. Jeśli nastąpi wybicie górą, to droga ku oporowi na 120 zostanie otwarta. Co prawda RSI jest już blisko poziomów wykupienia, jednak poziom 110 byłby w zasięgu rynku, bez potrzeby występowania korekcyjnych spadków. Wsparcie mamy na wysokości 100 oraz 98.

Sylwester Majewski

Comments