Komentarze dzienne

Eurodolar stracił szansę

Zmęczenie na rynku euro okazało się faktem. Wspólna waluta od kilku dni jest słaba, a spadki jej wartości nabrały wczoraj przyśpieszenia. Przyczyniła się do tego znowu Grecja oraz wydarzenia zza oceanu.

Pojawiła się informacja, iż pomoc dla Grecji może ulec opóźnieniu. Oczywiście Jean-Claude Juncker, czyli prezes Eurogrupy, wyraził przekonanie, iż już na najbliższym poniedziałkowym szczycie wszystkie sprawy uda się zakończyć i ogłoszona zostanie decyzja w sprawie pakietu pomocowego. Inwestorzy zdają się jednak być nerwowi i nie chcą czekać.

Opublikowany wczoraj raport z posiedzenia FOMC(odpowiednik rady polityki pieniężnej FED) pokazuje, iż za dalszym ilościowym luzowaniem polityki(QE3) było jedynie kilku członków. Pozostali uczestnicy uważają, iż takie kroki mogłyby być podjęte dopiero w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej lub wyjątkowo niskiej inflacji. Wczorajsza pozytywna publikacja indeksu Empire State pokazała jednak, iż coraz to lepsze dane z USA nie są dziełem przypadku.

Eurodolar stracił szanse na szybkie odbicie. Wraz ze środowymi spadkami doszło do pokonania poziomu 50 na wskaźniku RSI. Tym samym, krótkoterminowy trend wzrostowy został zakwestionowany. Pozostaje otwartym pytanie, czy przed planowanym na poniedziałek spotkaniem Eurogrupy inwestorzy będą chcieli zejść mocno poniżej poziomu 1.30. W dalszej perspektywie jest to jednak możliwe. Najbliższe wsparcia mamy na 1.30, 1.29 oraz 1.2630. Opór to 1.3150 oraz 1.33.

Sylwester Majewski

Comments