Komentarze dzienne

Optymizm przed aukcją

Na rynki powrócił optymizm – przynajmniej wczoraj. Eurodolar zyskał na sile, tak samo jak główne indeksy giełdowe. Dziś odbędą się aukcje obligacji Hiszpańskich oraz Francuskich, więc okazji do handlu brakować nie będzie.

Wspomniane aukcje wyczekiwane są już od dłuższego czasu. Przypomnijmy, iż rating Francji został w ubiegłym tygodniu obniżony przez agencję S&P. Inwestorzy zignorowali późniejsze obniżenie ratingu EFSF i ciekawe jest, czy te optymistyczne nastroje znajdą odzwierciedlenie w wynikach aukcji. Nie można zapominać też o Hiszpanii, która od roku balansuje na krawędzi zaufania inwestorów. Pierwsze wyniki poznamy około 10:30, a kolejne o 10:50, 11:50 oraz 14:50.

Agencja Fitch zapowiedziała, iż rating Włoch może zostać obniżony o 2 stopnie. Decyzja co do Włoch oraz pięciu innych państw strefy euro zostanie podjęta do końca stycznia. Dziś w nocy poznaliśmy też wyniki publikacji z australijskiego rynku pracy. Choć sama stopa bezrobocia zmniejszyła się, spadła też ilość zatrudnionych – o 29 300. Rynek oczekiwał natomiast, iż przybędzie 10 tysięcy nowych miejsc pracy.

Gorsze dane wpłynęły początkowo na kurs AUD/USD, który obecnie wydaje się być już ustabilizowany. Sytuacja na wykresie tej pary jest niemal taka sama, jak w przypadku wczorajszego wykresu DAX30. Rynek zbliżył się zarówno do średniej z 200 dni, jak też do górnego ograniczenia na wykresie cen. Podobnie jest w przypadku wskaźnika RSI. Całość przemawia za spadkami, choć rynek zawsze może zrobić niespodziankę. Kluczowe będzie zachowanie się RSI, który aby nastąpiły spadki musiałby przez kilka sesji pobyć poniżej swojej linii wzrostowej. Opór mamy na 1.05, a następnie na 1.075.

Sylwester Majewski

Comments