Komentarze dzienne

Poprawa na eurodolarze i złotym

Końcówka tygodnia przynosi nam lekkie umocnienie euro oraz złotówki. Wspólnej walucie sprzyjały wczoraj wydarzenia makroekonomiczne zarówno na kontynencie, jak też za oceanem. Europejskie banki centralne nie obniżyły wczoraj oprocentowania.

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie miało wczoraj zbyt wiele do zaoferowania rynkom. Dlatego też większy efekt wywołała udana aukcja długu w Hiszpanii oraz Włoszech, gdzie odnotowano bardzo duży popyt ze strony inwestorów. Czy zatem obawy o przyszłość strefy euro zostały rozwiane?

Nieco gorzej pod tym względem było wczoraj za oceanem. Wielokrotnie w ostatnich miesiącach zwracałem uwagę na coraz lepsze dane z USA. Wczoraj, chyba po raz pierwszy, mieliśmy do czynienia z serią gorszych publikacji, co od razu wywołało obawy uczestników rynku. Poniżej prognoz wypadły dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. Natomiast ilość wniosków o zasiłki wzrosła niespodziewanie ponad prognozowane poziomy.

W ostatnich dniach umacnia się również złotówka. Na wykresie EUR/PLN rynek próbuje utrzymać się nad poziomem 4.40. Wskaźnik RSI znajduje się w trendzie spadkowym, poniżej poziomu 50. Sytuacja tej pary nie wygląda więc dobrze. Wspomniany poziom jest kluczowym, więc zapewne zobaczymy tu próby ataku z obu stron. Jeśli RSI wyjdzie z kanału spadkowego górą, to trend wzrostowy na tej parze utrzyma się. Jeśli jednak dojdzie do silnego zamknięcia poniżej 4.4, to otwarta będzie droga ku poziomowi 4.30. Na chwilę obecną mamy próbę konsolidacji na aktualnych poziomach.

Sylwester Majewski

Comments