Komentarze dzienne

Optymizm nie przetrwał

Zdaje się, iż na krótko starczyło piątkowego optymizmu. Rynki powróciły w poniedziałek do wcześniejszych nastrojów. Atmosfera uległa pogorszeniu – traciło na wartości euro, spadały też indeksy giełdowe.

Włochy sprzedały wczoraj 5-letnie obligacje. Rentowność ukształtowała się jednak na poziomie 6.29%, co jest najwyższym poziomem od początku obecności włoskiej gospodarki w strefie euro. Dziś bony skarbowe sprzedawać będzie Grecja oraz Hiszpania. Dzień później aukcja będzie miała też miejsce w Portugalii.

Dziś warto też zwrócić uwagę na wystąpienie Charlesa Evansa, szefa oddziału Fed z Chicago. Uważany jest za „gołębia” i często podkreśla swoje łagodne nastawienie. Obserwatorzy rynku zwracają uwagę na kilka jego wcześniejszych wypowiedzi, z których wynika, iż nie ma on nic przeciwko dalszemu „drukowaniu” pieniędzy.

Po raz kolejny funt zmaga się z poziomem 1.60. Na wykresie GBP/USD powstała wczoraj duża, czarna świeca. Jeśli rynek zamknie się poniżej 1.5850, to szanse na utrzymanie wzrostów mocno spadną. Wskaźnik RSI balansuje na krawędzi poziomu 50, natomiast MACD już wygenerował sygnał przecięcia. Celem byłby wtedy poziom 1.57. Jeśli jednak nastąpi kolejny odwrót i zamknięcie powyżej 1.61, to wzrosty mogą nieoczekiwanie powrócić.

Sylwester Majewski

Comments