Komentarze dzienne

Bye, bye Silvio

Cały ubiegły tydzień należał do Włoch. Obawy związane z sytuacją w Grecji jakby lekko ustąpiły, robiąc miejsce nowej gwieździe. Tak też i skończył się tydzień, bowiem w sobotę potwierdziły się krążące od wielu dni pogłoski.

W sobotę premier Włoch Silvio Berlusconi podał się do oczekiwanej dymisji. Dymisji, o której mówi się, że została wymuszona przez rynki finansowe. Już w piątek, informacja ta była dyskontowana przez rynki. Indeksy giełdowe w Europie, ale też w USA, zyskiwały po kilka procent. Na czele nowego rządu ma stanąć Mario Monti – były komisarz unijny i ekonomista.

Czy zmiana warty we Włoszech wprowadzi długo oczekiwany spokój na rynkach? Już we wtorek poznamy wartość indeksów ZEW, dla Niemiec jak też całej strefy euro. Zobaczymy jak kształtują się nastroje na kontynencie. Środa to dane o produkcji w USA, a w piątek dowiemy się, jakie wskazówki da nam tamtejszy indeks wskaźników wyprzedzających.

Sytuację eurodolara omawialiśmy niedawno. Dziś zajmiemy się rynkiem USD/JPY, który walczy o utrzymanie szans na wzrosty. Jeśli połowa dużej, białej świecy z 1 listopada zostanie wyraźnie pokonana, to będzie to oznaczało powrót do wsparcia na 76. Nawet jeśli się utrzymamy powyżej połowy wspomnianej świecy, to bez interwencji pokonanie poziomu 80 będzie bardzo trudne, gdyż utworzył się tam mocny poziom oporu. Tak więc czeka nas w najlepszym przypadku dalszy horyzont.

Sylwester Majewski

Comments