Komentarze dzienne

Dolar zyskuje na problemach

Od wtorku sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie. Z wzrostowych aspiracji euro niewiele pozostało. Zyskał natomiast dolar. Uczestników rynku bardzo martwi rozwój sytuacji we Włoszech.

Już o tym pisaliśmy. Teraz to Włochy są głównym problemem strefy euro, choć jeszcze nie rozwiązano do końca kwestii spornych w Grecji. Rentowność włoskich obligacji wzrosła do ponad 7%, co uważane jest za bardzo wysoki poziom. Europejski Bank Centralny agresywnie skupował wczoraj te obligacje, co pozwoliło nieco obniżyć ich rentowność. Problem jednak pozostaje.

Spore zamieszania powstało też wokół sytuacji w Iranie, choć wpływ tych wydarzeń na rynki nie jest jeszcze znaczący. Podejrzewa się, iż Iran pracował ostatnio nad bronią atomową. Informacje te wywołały protesty USA i Izraela. Pojawiły się nawet prognozy, mówiące o konflikcie wojskowym. Na razie apeluje się o zwiększenie sankcji wobec Iranu, przeciw czemu opowiadają się Chiny i Rosja. Warto śledzić rozwój tych wydarzeń.

Silne wzrosty dolara nie ominęły też rynku polskiego. Rynek USD/PLN wzrósł na wysokość 3.25, pokonując znaczący opór. Przed nim jednak kolejne bariery, umiejscowione dość blisko. Jeśli więc nie nastąpi dalszy, mocny ruch dolara, to wzrosty mogą się szybko zakończyć. Na korzyść byków przemawia układ na MACD oraz szczególnie na RSI, który to odbił się od poziomu 50. Potencjalny target wzrostów to wysokość 3.35. Kluczowe wsparcie to poziom 3.15.

Sylwester Majewski

Comments