Komentarze dzienne

Kolei na Włochy

To była spokojna sesja. Większość głównych rynków zachowywała się spokojnie. Uwaga rynków przemieściła się z Grecji na inny kraj strefy euro. Sporo zamieszania powstało też wokół franka szwajcarskiego.

Zacznijmy od euro. Po cały zamieszaniu z poprzedniego tygodnia, rynki musiały sobie znaleźć nowy „leitmotive”. Sytuacja Grecji jest już znana i drugą najbardziej zagrożoną gospodarką są teraz Włochy. Pojawiły się nawet plotki zakładające, iż niebawem Berlusconi poda się do dymisji. Czy w przypadku Włoch czeka nas równie długi i męczący „tasiemiec” jak w przypadku Grecji?

Pretekstem do zamieszania wokół franka była natomiast weekendowa sugestie, iż powinien on zostać jeszcze bardziej osłabiony. Pamiętajmy, iż kurs EUR/CHF utrzymuje się w okolicy poziomu 1.20. Plotki wspominają o wymianie na poziomie 1.30. W tym tygodniu, władze monetarne Szwajcarii mogą dać nam sporo wrażeń jeszcze nie raz.

Rynek EUR/CHF zareagował wczoraj sporymi wzrostami. Pokonana została linia trendu spadkowego. Wskaźnik RSI powrócił ponad poziom 50. Podobnie jest w przypadku MACD, który odbił się od poziomu zerowego. Co dalej? Opór znajduje się już na 1.25. Jeśli udałoby się pokonać ten poziom, to droga do 1.30 może zostać otwarta. Potrzebna jest tu jednak „pomoc” władz monetarnych, których komentarze będą bacznie obserwowane. Wsparcie to poziom 1.20.

Sylwester Majewski

Comments