Analizy miesięczne Wszystkie

Analiza na lipiec

Mija kolejny miesiąc – najwyższy czas na podsumowania. Zgodnie z tym, o czym pisałem w poprzedniej w wydaniu czerwcowym,  było trudno o dobrą analizę. Zazwyczaj jest tak, iż jeśli kilka razy z rzędu udaje się prawidłowo zdiagnozować rynek, a ten porusza się dość przewidywalnie, to istnieje ryzyko, że w niedalekiej przyszłości wystąpi jakaś korekta. Tak też było tym razem i po wielu udanych analizach, ta ostatnia nie wypełniła się do końca. Nie było jednak tak źle i omawiane przeze mnie rynki wciąż mają szanse to zrobić. Bardzo blisko tego był rynek EUR/AUD, a teraz przed taką szansą staje USD/JPY. Przejdźmy teraz do typów na lipiec.

eurusdLIP1r

Zacznijmy od eurodolara. Pomimo tego, że cały rynek czeka teraz na jakieś wybicie, to jednak sytuacja na tej parze jest  jakby wyznacznikiem, dla większości pozostałych par. Przez ostatnie dwa tygodnie uczestnicy rynku mogli czuć się jak na karuzeli. Ale tak zmienny handel wskazuje na brak zdecydowania. Z tego wynika też inny wniosek – wybicie powinno być mocne. Zamknięcie powyżej poziomu 1.41 powinno zaowocować wzrostami. Analogicznie, zamknięcie poniżej 1.38 powinno otworzyć drogę spadkom. W tej sytuacji pomocne może być zachowanie wskaźnika RSI, który często wyprzedza zachowanie wykresu cen. Na wykresie widzimy, iż  wskaźnik ślizga się nad linią trendu. Pokonanie ostatniego szczytu da szansę na wzrosty. Przełamanie linii trendu wzrostowego będzie negatywnym sygnałem, dla grających na zwyżkę euro. Poziom docelowy dla wzrostów znajduje się w okolicy 1.45. Dla spadków będzie to wysokość 1.35.

gbpusdLIP1r

Kolejnym rynkiem jest GBP/USD. Jednak tak jak już wspominałem, większość par walutowych znajduje się teraz w tej samej sytuacji, gdzie oczekiwany jest jakiś większy ruch. W przypadku funta można jednak jak zwykle oczekiwać bardzo dynamicznych ruchów. Tutaj również wskaźnik RSI znajduje się tuż nad swą linią trendu. Przełamana została nawet krótsza linia trendu spadkowego, jednak za wcześnie  jest chyba brać to za sygnał prognozujący wzrosty. Dopiero pokonanie w cenach zamknięcia poziomu 1.66 będzie silnym sygnałem wzrostowym. Zamknięcie poniżej 1.62 będzie sygnałem ostrzegawczym, natomiast spadek poniżej 1.60 należy już uznawać za początek większego ruchu w dół. W tym przypadku poziomem docelowym będzie 1.55. W przypadku wzrostów, docelowy zasięg to nawet  poziom 1.75.

AUDUSDr Na koniec zostawiliśmy sobie rynek AUD/CAD. Od kilkunastu dni dolar kanadyjski sporo traci na wartości , co jest widoczne nie tylko tutaj, ale też na wykresie EUR/CAD.  Jeśli potraktować kwiecień i maj jako okres konsolidacji, to można oczekiwać wzrostów o zasięgu zbliżonym do zasięgu impulsu występującego przed konsolidacją.  To natomiast oznaczałoby, iż poziom docelowy leży na wysokości 0.95(lub nawet wyżej). Wskaźnik RSI odbił się tu już wcześniej od linii trendu wzrostowego. Dodatkowo przełamana została krótsza linia spadkowa,  co otwiera drogę dalszym wzrostom. Na wysokości 0.93 może mieć jednak miejsce tymczasowa konsolidacja.

Sylwester Majewski

Comments