Komentarze dzienne

Optymistyczne euro

Tydzień rozpoczynamy dużymi wzrostami euro. Wspólnej walucie pomogła weekendowa deklaracja Angeli Merkel i Sarkozego. Przywódcy Niemiec i Francji zadeklarowali, iż do końca października, przedstawiony zostanie specjalny pakiet propozycji.

A co w tym pakiecie? Oboje przywódcy są przeświadczeni, iż do rozwiązania problemów i uzdrowienia gospodarki niezbędne są sprawne i stabilne banki. Europa musi rozwiązać swoje problemy do szczytu G-20 w Cannes, który odbędzie się 3 i 4 listopada. Tradycyjnie podkreślano też chęć wyprowadzenia z kłopotów gospodarki greckiej.

Ten tydzień będzie obfitował w publikacje makroekonomiczne. Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy czekać też będą na środę, kiedy to napłyną do nas kolejne informacje z FOMC.

Umocnienie euro oznaczać musi nieco gorszą dyspozycję dolara. W przypadku rynku USD/PLN nakłada się na też to wynik wyborów parlamentarnych, w których wygrała PO. Dolar spadł poniżej poziomu 3.20 i spadać może nadal. W obszarze 3.10-3.15 można się spodziewać zatrzymania ruchu. Może być to zarówno odbicie, jak też jedynie korekta, przed dalszymi spadkami. W dłuższym terminie będzie jednak możliwe zejście w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, czyli poziomu 3.05.Wskaźnik RSI wyszedł dołem ze swojego kanału wzrostowego, co daje przewagę niedźwiedziom.

Sylwester Majewski

Comments