Komentarze dzienne

Niespełnione nadzieje

Dwa posiedzenia banków centralnych oraz długo oczekiwane wystąpienie Baracka Obamy. Czwartek był dniem w którym nie brakowało ważnych wydarzeń. Był to też dzień, na który bardzo długo czekano. Czy warto było?

Zaczęło się od posiedzenia Banku Anglii. Stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie. Nie zmieniono też wartości skupu aktywów na rynku. Słabe wyniki brytyjskiej gospodarki pozwalają jednak snuć przypuszczenia, iż do nowego roku program skupu może być zwiększony.

Również i EBC nie zmienił stóp procentowych. Tymczasem gospodarka Grecji skurczyła się w drugim kwartale o 7.3% w ujęciu rocznym. Wieczorne wystąpienie Obamy jawi się jako rozczarowanie, ponieważ nic nowego prezydent USA nie powiedział. Wielu uczestników rynku oczekiwało jakiejś „hazardowej” zagrywki, ze strony tracącego poparcie społeczne prezydenta.

Wczorajsza sesja zakończyła się ostatecznie osłabieniem euro. Na wykresie EUR/GBP pogrzebane zostały, chyba już ostatecznie, szanse na wzrosty. Teoretycznie, na wysokości 0.87 mamy średnią z 200 dni, która powinna działać jak wsparcie. Wiele wskazuje jednak na to, iż będziemy świadkami testu poziomu 0.85. Oporem będzie teraz wysokość 0.88.

Sylwester Majewski

Comments