Komentarze dzienne

Rynek po zmianach na CHF

Wygląda na to, iż marazm opuścił rynek na dobre i ostatnie ruchy nie były przypadkiem. Euro kontynuowało wczoraj spadki, a dolar oczywiście piął się w górę. Na rynek powrócili amerykańscy inwestorzy, co daje zmianom większą wiarygodność.

Za wydarzenie wczorajszego dnia należy uznać decyzję Narodowego Banku Szwajcarskiego, który ogłosił, iż będzie bronił ceny franka. Ustalono, iż minimalnym poziomem wymiany EUR/CHF będzie 1.20. Mocny frank pogarsza sytuację eksportową Szwajcarii. Opinie co do tego, czy ta polityka obrony się powiedzie są jednak podzielone.

Zaskoczeniem był też wynik dla indeksu ISM non manufacturing. Indeks dla amerykańskiego sektora usług, wzrósł do poziomu 53.3, z 52.7 odnotowanych w poprzednim miesiącu. Oczekiwano spadku wartości indeksu. W świetle ostatnich publikacji ten wynik jest dobry, co paradoksalnie tylko utrudnią ocenę realnej kondycji amerykańskiej gospodarki.

Decyzja Narodowego Banku Szwajcarii wprowadziła szereg zmian na cały rynku. W przypadku pary USD/CHF doszło chyba do ostatecznego zakończenia trendu spadkowego – przynajmniej w tym roku. Dolar pokonał poziom 0.85 i jeśli uznać handel z okresu lipiec-sierpień za formację odwróconej RGR, to wzrosty mają szansę sięgnąć poziomu 0.95. Wczorajszy ruch jest jednak moim zdaniem trochę sztuczny, więc spodziewałbym się spowolnienia akcji – ewentualne, późniejsze wzrosty sięgną zapewne poziomu 0.90. Wsparcie to obszar 0.8200-0.8250.

Sylwester Majewski

Comments