Komentarze dzienne

Złoto w odwrocie

Podczas gdy wszyscy czekają na piątkowe wystąpienie Bena Bernanke, uczestnicy rynku zaczynają wątpić w możliwą zmianę sytuacji. Czy oczekiwane wystąpienia mogą być zaskoczeniem, w sytuacji, gdy wszystkie chyba scenariusze są już dyskontowane?

Doświadczenie uczy, że jeśli jest potrzebny „pretekst” do wywołania ruchu, to ten zawsze się znajdzie. Zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy wydaje się, iż nic nowego wymyślić się nie da. Otóż z takim nastrojem mamy do czynienia obecnie – więc kto wie. Być może zmiana trendów czeka tuż za rogiem, na początku przyszłego tygodnia?

Wczoraj natomiast rynek zaskoczony został danymi z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w lipcu o 4%, co było wynikiem dużo lepszym od oczekiwań. Giełdy zareagowały pozytywnie. W Europie tymczasem kanclerz Merkel wyraża swój sprzeciw wobec wspólnych euro obligacji. Ich wprowadzenie mogłoby mocno namieszać na rynkach.

Od dwóch dni mamy mocne spadki na rynku złota. Korekta stała się faktem, choć jej zasięg jest większy niż tego oczekiwałem. Po przekroczeniu poziomu 1800(i wcześniejszym teście 1900), najbliższe wsparcie będzie na 1730 oraz 1700. Tutaj możliwe jest zatrzymanie spadków. Szybki powrót na 1900 wydaje się w tej chwili wykluczony. Oporem będzie poziom 1800, a później 1850.

Sylwester Majewski

Comments