Komentarze dzienne

Sarkozy, Merkel i rynki

Nie zmniejsza się liczba znaków zapytania, z którymi borykają się od jakiegoś czasu rynki. Wczorajsze wydarzenia zrodziły nawet nowe wątpliwości. Frank szwajcarski tracił na wartości – tak samo jak eurodolar.

Wtorek był dniem publikacji makroekonomicznych-skupimy się jednak tylko na tych najważniejszych. Gospodarka Niemiec wyraźnie wyhamowała w Q2, rozwijając się w tempie 0.1% k/k. Nie zepsuło to jednak chyba humoru Angeli Merkel, która później uraczyła rynki pozytywnym komentarzem.

Według kanclerz Niemiec, rok 2011 będzie dobrym rokiem dla gospodarki niemieckiej i francuskiej. Skoro mowa o Francji, to pojawiają się plotki, iż kraj ten jako następny doświadczy obniżenia ratingu… Prezydent Sarkozy nie odrzuca ostatecznie pomysłu euro obligacji, podczas gdy kanclerz Merkel jest temu przeciwna.

Gdy eurodolar odnotowuje spadki, funt rośnie w siłę. Na wykresie GBP/USD kolejny dzień wzrostów. Rynek zbliżył się do poziomów oporu na wysokości 1.65. Jeśli nastąpi wyraźne zamknięcie nad tym poziomem, to droga ku 1.68 zostanie otwarta. W przeciwnym wypadku powinien nastąpić odwrót, ze spadkiem w okolice 1.63, gdzie będzie toczyć się walka o obronę dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Wskaźnik RSI będzie próbował teraz uporać się z linią trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

Comments