Komentarze dzienne

Czy to już koniec dramatu?

Po wielu tygodnia nerwowych zmagań, za oceanem doszło do porozumienia. Prezydent Obama ogłosił dobrą wiadomość, na którą zdawali się czekać wszyscy. Jednak reakcja rynku nie była już tak oczywista – czy coś przegapiliśmy?

Obie izby zgodziły się na podwyższenie limitu zadłużenia o ponad 2 biliony dolarów, przy równoczesnym zmniejszaniu wydatków na przestrzeni 10 lat o 2.5 bilionów dolarów. Porozumienie umożliwi zaciąganie pożyczek przynajmniej do stycznia 2013 i tu zaczyna się problem…

Wielu uczestników rynku uważa, że to nie rozwiązuje problemu. Gospodarka USA nie będzie się szybko rozwijać, a plan ratuje sytuację tylko na chwilę. Więc czego spodziewał się rynek? Tego sami inwestorzy pewnie nie widzę. Faktem jest jednak, iż reakcje są mocno umiarkowane jak na tak długi czas oczekiwania porozumienia. Już mówi się, iż agencje ratingowe będą zmuszone do korekty swoich ocen amerykańskiej wiarygodności kredytowej.

Główną reakcją na te wydarzenia było umocnienie się franka szwajcarskiego. Dobrze prezentuje się też rynek NZD/USD, który pomimo wykupienia pnie się w górę. Choć wielu widziałoby tu zapewne szyty, to jednak historia każe zachować ostrożność. Poziom na wysokości 0.90 wydaje się łakomym dla rynku kęsem. Wsparcie to obszar 0.8650-0.8700.

Sylwester Majewski

Comments