Komentarze dzienne

Jak u Hitchocka

W ostatnim czasie rynek jest trzymany w napięciu. Kolejny dzień nie przyniósł ugody w USA, oznaczającej wypracowanie wspólnego stanowiska, co do zadłużenia i ewentualnych sposobów walki z nim. Na dodatek w Europie również nie jest dobrze.

Wróćmy do USA. Sytuacja jest napięta jak w filmach Hitchocka, z tym , że do trzęsienia ziemi dopiero się zbliżamy(a może już było?). Okazuje się, że rozwiązania problemu można się spodziewać dopiero dziś, czyli na sam koniec tygodnia. Kto wie jednak, czy „scenariusz” nie zmieni się ponownie i nie trzeba będzie czekać do poniedziałku lub wtorku!
To działa na niekorzyść dolara i amerykańskich giełd. Da się jednak zauważyć nerwowość również na rynkach europejskich. Pomimo spotkań liderów Unii Europejskiej, inwestorzy ciągle wydają się być zaniepokojeni sytuacją choćby we Włoszech. Jak by tego było mało, to mamy też dziś ważne publikacje ekonomiczne, z Chicago PMI na czele.

Rynek USD/CHF wydaje się w ogóle niemiarodajny, jeśli chodzi o ogólne zachowanie dolara. Można się jednak zastanawiać, czy nie nastąpi tu jakieś odbicie. Od kilku dni rynek bada poziom 0.82. Wskaźnik RSI dotyka natomiast poziomu 30. Jak widać na wykresie, często w takich przypadkach następowało odbicie. Czy tak też będzie tym razem? Oporem byłby wtedy cały obszar 0.8150-0.8300. MACD wykreował pozytywną dywergencję, jednak łapanie dołków jest zawsze ryzykowne. Jeśli się nie powiedzie, to spadki skierują się w stronę poziomu 0.75.(wykres)

Sylwester Majewski

Comments