Komentarze dzienne

Funt ciągle walczy

To był nerwowy tydzień, gdzie oczekiwania mieszały się z niepewnością. Nerwowość wynikała ciągle głównie z wydarzeń w Grecji. Publikowane dane były raczej słabe, a szef Fed przyznał, iż ożywienie nie jest zadowalające.

Już we wtorek napłynęło do nas niezbyt dobre dane z Niemiec. Indeks ZEW osiągnął poziom 87.6, co było wynikiem tylko nieco niższym od prognoz. Mowa o bieżącej ocenie sytuacji. Natomiast indeks oceniający nastroje był już sporo niższy, odnotowując poziomy wyraźnie gorsze od prognoz. Potwierdzenie tego trendu mieliśmy w piątek, gdzie choć bieżące dane IFO nie były złe, to jednak oczekiwania spadły do najniższego poziomu od sierpnia 2010.

W tym tygodniu nie powinno być spokojniej. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie sytuacji w Grecji. Mamy też ostatni dzień zakupów QE2 – czyli drugiej fali pomocowej Fed dla amerykańskiej gospodarki. Warto też pamiętać o takich danych jak Chicago PMI czy ISM.

Kilka dni temu pisaliśmy, iż funt będzie walczył o wsparcie na poziomie 1.60. Rynek GBP/USD zamknął się w piątek poniżej tego poziomu oraz poniżej średniej z 200 dni. Jeśli szybko nie nastąpi powrót, to przecena może się przeciągnąć nawet na wysokość 1.57. Po drodze jest też poziom 1.59. Wskaźnik RSI ciągle wygląda niekorzystnie. Ewentualne odbicie szybko natrafi na opór zlokalizowany na 1.61.

Sylwester Majewski

Comments