Komentarze dzienne

RSI poza trójkątem

Niewiele publikacji makroekonomicznych i sporo zamieszania wokół Grecji – tak można rozpocząć wstęp do analizy wczorajszych wydarzeń. Euro odrobiło poranne straty i kończyło dzień już w lepszych nastrojach.

Opublikowano wczoraj dane z Niemiec. Inflacja mierzona w cenach producentów wzrosła o 1.0% w ujęciu miesięcznym i 6.1% w ujęciu rocznym. W pierwszym przypadku dane były wyższe od prognoz, natomiast odwrotnie było w przypadku drugich danych.

Wiele można by pisać o sytuacji w Grecji, jednak rozwiązania tego problemu nie widać. Pojawia się jednak na horyzoncie wydarzenie równie ważne – chodzi o posiedzenie FED, odbywające się w środę. Projekt QE2 nie wyszedł chyba zbyt dobrze, więc wszyscy są ciekawi, jak zachowa się Fed w związku z kwestią możliwego QE3.

Od strony technicznej mamy chwilową stabilizację, która jednak w tak nerwowych czasach może przerodzić się w gwałtowną zawieruchę. Dziś spojrzymy na wykres NZD/USD. Na pierwszy rzut oka, sytuacja jest niekorzystna dla NZD. Nie dość, że już wcześniej utworzyły się negatywne dywergencje na RSI i MACD, to jeszcze w poniedziałek rynek otworzył się i zamknął poniżej piątkowego zamknięcia. Wspomniany RSI „wyślizgnął” się dołem ze swojej formacji trójkąta i walczy o to, aby nie spaść poniżej poziomu 50. Jeśli tak się stanie, to niewątpliwie będziemy testować poziom 0.79 lub nawet 0.78. Do zanegowania tego scenariusza potrzebny jest powrót w cenach zamknięcia ponad 0.82.

Sylwester Majewski

Comments