Komentarze dzienne

Mocne spadki na rynku

Różne plotki mówią, iż rysuje się konflikt między władzami EBC, a niemieckimi politykami. Chodzi o Grecję i o tym za chwilę. Tymczasem euro zakończyło tydzień mocnymi spadkami, tak samo jak i funt brytyjski.

Nie ma zgody między władzami Europejskiego Banku Centralnego, a politykami Niemiec. Trichet odrzucił możliwość udziału banku w drugiej transzy pomocowej. Dodatkowo, nie godzi się na pomysł, aby koszty pomocy pokrywali również prywatni inwestorzy. Wszelkie niejasności na tym polu mogą nadal wpływać na wycenę wspólnej waluty.

Z szeregu publikowanych w piątek danych uwagę zwracają te z Wielkiej Brytanii. Dane o produkcji przemysłowej wypadły bardzo słabo, poniżej oczekiwań rynkowych. Nie lepiej było w przypadku publikacji o cenach, które wypadły dość nisko.

Reakcja inwestorów na dane z wysp jest świetnie widoczna na wykresie GBP/USD. Funt zakończył dzień zarówno poniżej poziomu 1.63, jak też obu średnich kroczących. Ratunkiem pozostaje jedynie linia trendu wzrostowego, przebiegająca w okolicy poziomu 1.62. Dalsze wsparcie widać dopiero nad 1.60, gdzie zbliża się średnia z 200 dni. Oporem będzie więc poziom 1.63, a później 1.64. Kluczem jest jednak przełamanie trendu na wskaźniku RSI.

Sylwester Majewski

Comments