Komentarze dzienne

Co z tym dolarem?

Za nami tydzień specyficznego handlu. Emocje inwestorów targane były wydarzeniami wokół Grecji. Pod koniec tygodnia do głosu dochodziły też wydarzenia makroekonomiczne, czyli dane z największej gospodarki świata.

Ciężko ocenić, cóż tak naprawdę wyjdzie z Grecją. Piątkowe doniesienia informują o uzyskaniu porozumienia. Sytuacja Grecji wydaje się być uratowana – przynajmniej na najbliższy czas. Czy o to chodzi?

Inwestorom nie pomogły też dane makro. W piątek najpierw otrzymaliśmy fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Ilość nowych miejsc pracy wzrosła jedynie o 54 000, natomiast bezrobocie zwiększyło się do poziomu 9.1%. Pojawiły się więc spekulacje na temat drugiego dna recesji. Godzinę później nieco ustały, po publikacji lepszego od prognoz wyniku indeksu ISM non-manufacturing…W tym tygodniu czeka nas kolejny wysyp danych.

Fatalnie prezentuje się dolar – szczególnie względem franka szwajcarskiego. Jak widać na naszym wykresie, nawet mocne wyprzedanie sygnalizowane choćby przez RSI, nie przeszkodziło w dalszych spadkach. Czy to oznacza test poziomu 0.80? Wszystko wydaje się możliwe. Opór znajduje się na wysokości 0.85. Ale nawet zamknięcie ponad tym poziomem nie zmieni ogólnego trendu. Obecna i najbliższa sytuacja dolara wydają się bardzo złe.

Sylwester Majewski

Comments