Analizy miesięczne

Analiza na czerwiec

 

Maj przyniósł mieszane odczucia. W przypadku obu prognozowanych par obstawialiśmy osłabienie euro. Udało się to dla rynku EUR/GBP, natomiast EUR/AUD już nie osiągnął swojego celu. W tym miesiącu sytuacja się odwraca – choć w zasadzie już się odwróciła, a my będzie próbować “załapać” się na nią.

Analiza jest RYZYKOWNA w tym miesiącu – przedstawiam tylko dwie pary, choć mogłoby ich być więcej. W tym momencie wygląda bowiem na to, iż euro będzie się umacniać, pomimo wszystkich problemów, jakie mamy w strefie euro. Stąd nie ma sensu przedstawiać większej ilości rynków – w każdym przypadku chodzi bowiem o umocnienie euro.

EUR/USD:  wzrosty

Na chwilę obecną wydaje się, iż eurodolar będzie zyskiwał na sile. Jest to szczególnie widoczne na wykresie tygodniowym, gdzie powstała duża świeca wzrostowa.  Po pokonaniu poziomu 1.45, będzie on teraz stanowił wsparcie. Tak na prawdę za ciągle bezpieczne można uznać zejście na 1.43, co odwzorowuje nasz obszar bezpieczeństwa. RSI pokonał poziom 50, jednak dynamika wzrostów wskazuje na konieczność wystąpienia konsolidacji.  W dalszej perspektywie można oczekiwać testu poziomu 1.50 – czyli szczytów z 2009 roku.

 

 

EUR/AUD:  wzrosty

 

Ten rynek okazał się dla nas nieuchwytny w poprzednim miesiącu. Powiadają jednak, iż dobry inwestor nie przywiązuje się do rynku i potrafi elastycznie zmieniać zdanie. Tak też i my zrobimy – zważywszy również na fakt, iż zanegowano naszą formację RGR(poprzednia analiza)…na najbliższym szkoleniu wakacyjnym wyjaśnię fenomen tego zjawiska. Na pierwszy rzut oka wszystko przemawia za spadkami – i linie kanałów i średnie. Jednak na wykresie tygodniowym powstały ciekawy układ pro-wzrostowy i stąd czerpię swój optymizm.

Rynek pokonał poziom 1.35, a RSI pokonał poziom 50 oraz linię trendu.  Test oporu na  1.40 w ciągu kilku tygodni wydaje się możliwy. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na wspomniany wskaźnik RSI – spadek poniżej niebieskiej linii pozbawi byków potencjału.

 

Sylwester Majewski

Comments