Komentarze dzienne

Funt lepszy od euro

Dziś komentarz nieco krótszy. Wczorajsze wydarzenia zadziałały na korzyść funta brytyjskiego, natomiast euro nie udało się jeszcze odbicie. Nie znaczy to jednak, że musi się to zakończyć spadkami.

Z wczorajszych danych warto wyróżnić te o zamówieniach na dobra trwałego użytku. W USA odnotowano ich spadek o 3.6%, przy prognozach oczekujących spadku jedynie o 2.5%. Zrewidowano jednak w górę dane za marzec, co przyjęte zostało z entuzjazmem.

Na starym kontynencie opublikowano trochę danych z brytyjskiej gospodarki. PKB w pierwszym kwartale wzrosło o 0.5%, a w ujęciu rocznym o 1.8%. Wcześniej poznaliśmy też wartość indeksu Gfk, mierzącego nastroje wśród niemieckich konsumentów. Jego wartość była zbliżona do prognoz i nie zaskoczyła rynku.

Jak widać na wykresie EUR/GBP, brytyjska waluta zachowuje się ostatnio lepiej niż euro. Rynek ten dotarł do prognozowanego przez nas w analizie miesięcznej obszaru i być może podejdzie jeszcze bliżej poziomu 0.86. W okolicach tej wysokości powinno dojść do stabilizacji. Wskaźnik MACD traci dynamikę spadkową, więc jest szansa na pozytywną dywergencję. Dopiero wyraźne zamknięcie poniżej 0.86 da rynkowi kolejny impuls spadkowy. Oporem będą okolice poziomu 0.87.

Sylwester Majewski

Comments