Komentarze dzienne

Próba odbicia na euro

Wygląda na to, iż spadki euro zagościły na dobre. Dziś zostały pogłębione w związku z sytuacją w Hiszpanii. Wspólnej walucie nie pomagają też Włochy, gdzie w sobotę obniżono rating.

Zacznijmy od Hiszpanii. Zgodnie z prognozami, wybory samorządowe przegrali rządzący socjaliści. Wygranym jest centroprawicowa Partia Ludowa, która wedle wstępnych wyników zdobyła ponad 37% głosów. Zła reakcja inwestorów wynika z obaw, iż po zmianie władzy okazać się może, iż faktyczny stan zadłużenia samorządów jest większy niż obecna władza do tej pory twierdziła.

Oprócz bacznej obserwacji pogłosek, związanych z Hiszpanią i Włochami, warto dziś zwrócić też uwagę na odczyt niemieckiego indeksu Ifo. W strefie euro opublikowane zostaną natomiast dane o zamówieniach w przemyśle. Tak jak już pisałem wczoraj, nie wolno też zapominać o rynku amerykańskim i tamtejszym sprawom.

Dziś powrócimy do wykresu eurodolara. Od naszej analizy z 18 maja, doszło do testu drugiego wsparcia, tym razem na 1.40. Oba nasze poziomy zostały więc już osiągnięte – pojawia się zatem szansa na odbicie z tej wysokości. Na niekorzyść byków działa jednak zarówno układ średnich kroczących z 20 i 50 dni. Nie testowano też jeszcze średniej z 200 dni, która przebiega na poziomie 1.38. Tak więc trend spadkowy nadal obowiązuje. Znakiem ostrzegawczym będzie jednak pokonanie linii spadkowej na wskaźniku RSI – byłaby to zapowiedź odwracania krótkoterminowego trendu.

Sylwester Majewski

Comments