Komentarze dzienne

Funt zraniony przez indeks PMI

Choć ostatnie dni stanowiły dla wielu polskich inwestorów długi weekend, rynki na świecie działały normalnie. Nie można mówić o jakiś wielkich zmianach, choć warto odnotować wyraźne ruchy choćby na rynku funta brytyjskiego.

Skoro wywołaliśmy funta, to zacznijmy od danych, jakie opublikowano we wtorek na wyspach. Indeks PMI manufacturing odnotował w kwietniu wartość 54.6 punktu. Biorąc pod uwagę fakt, iż uczestnicy rynku oczekiwali wyniku zbliżonego do 57.5, dane te należy uznać za rozczarowujące.

Po długim okresie mojej nieobecności nie wypada nie wspomnieć o Bin Ladenie. Jego śmierć nie wpłynęła zasadniczo na rynki. Trudno w tym momencie jednoznacznie powiedzieć, czy inwestorzy nie cieszą się czy też może obawiają się nasilenia akcji „odwetowych”. Na chwilę obecną mamy jednak względny spokój w tym zakresie.

Skoro zaczęliśmy od funta, to wypada zakończyć nasz komentarz na parze opartej o tę walutę. Przez cały wczorajszy dzień brytyjska waluta traciła na wartości. W przypadku rynku GBP/USD doszło do ataku na poziom 1.65. Choć możliwe jest korekcyjne odbicie, to jednak szanse na dalsze, większe wzrosty są znikome. Wskaźnik RSI powrócił do trendu bocznego, a MACD wyraźnie tworzy swój szczyt. Oporu należy szukać w okolicy 1.67. Kolejne wsparcie znajduje się dopiero na 1.6400-1.6350.

Sylwester Majewski

Comments