Komentarze dzienne

Próby powrotu do trendu

Środowy handel można określić jako nieśmiałe próby powrotu do ryzyka. Eurodolar próbował pokonać ostatnie szczyty, co jednak się nie udało. Opublikowano też trochę nowych danych.

Zacznijmy od bezrobocia. Odsetek ludzi niepracujących spadł na brytyjskim rynku do poziomu 7.8%, z 8.0% odnotowanych za luty. W całej strefie euro produkcja przemysłowa wzrosła jedynie o 0.4%. Prognozy były większe, ale też same dane są lepsze od tych z poprzedniego miesiąca.

W opublikowanej „Beżowej księdze” Fed odnotowuje poprawę aktywności gospodarczej. Wzrosła też produkcja, podczas gdy sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje słaba. Prezydent Obama przedstawił swoje założenia redukcji amerykańskiego deficytu. Zmniejszenie deficytu ma się odbyć poprzez redukcję wydatków i usunięcie ulg podatkowych.

Po nieudanym teście poziomu 1.45, eurodolar może zejść teraz niżej. Wsparciem jest obszar 1.435-1.440. Nie oznacza to zmiany trendu, ponieważ dalsze wzrosty nadal są możliwe. Wiele wyjaśni się po zakończeniu tego tygodnia, gdy będziemy wiedzieli więcej o atmosferze wokół Fed i oczekiwaniach rynku. Zagrożeniem dla trendu wzrostowego będzie dopiero zamknięcie poniżej 1.4250. Oporem pozostają poziomy 1.45 oraz 1.47.

Sylwester Majewski

Comments