Komentarze dzienne

Problemy funta, mocny jen

Wygląda na to, że „nie dał rady”. Wczoraj pytałem żartobliwie, „czy funt da radę”. Opublikowane informacje zadziałały na niekorzyść brytyjskiej waluty. Zyskiwał natomiast jen oraz euro.

W pierwszej kolejności należy odnotować spadek sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Nie bez znaczenia były też dane o inflacji. Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły jedynie o 0.3%, podczas gdy spodziewano się wyniku na poziomie 0.6%. To złe wiadomości dla oczekujących podwyżek stóp procentowych na wyspach.

Dziś publikowanych będzie sporo danych. Rano dowiemy się jaki był poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Trochę później napłyną do nas dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz sprzedaży detalicznej w USA. Cały czas należy też pamiętać o całej otoczce, związanej z oczekiwaniami względem polityki Fed.

Jedną z bardziej aktywnych walut był wczoraj jen japoński. Rynek USD/JPY zamknął się poniżej poziomu 84.0. Teoretycznie otwarta została więc droga ku wsparciu w okolicy poziomu 81.0. Wcześniej dolar będzie jednak musiał zmierzyć się z średnimi, znajdującymi się w przedziale 83.0-83.5. Tutaj można też spodziewać się zatrzymania/odbicia. W dłuższej perspektywie para ta powinna poruszać się w trendzie bocznym.

Sylwester Majewski

Comments