Komentarze dzienne

Czy funt da radę?

W poniedziałek nie publikowano żadnych, znaczących danych makro. Handel przebiegał dość spokojnie. Uwaga inwestorów będzie w tym tygodniu zwrócona jednak gdzie indziej. Dziś poznaliśmy pierwszy fragment, zajmujący inwestorów.

Mowa o Janet Yellen, która jest drugą w kolejności rangi osobą w amerykańskim Fed. Do tej pory dała się poznać raczej jako „gołąb”. Nie inaczej było dziś. Jej przemówienie było dość łagodne i wynikało z niego, iż Yellen nie widzi konieczności zmiany polityki Fed. Tym samym jej głos stoi w sprzeczności z ostatnimi wypowiedziami członków Fed, opowiadających się za usztywnieniem polityki monetarnej.

Wczoraj pisaliśmy, iż uwaga inwestorów będzie skupiona właśnie na Fed. Nie należy jednak zapominać o sezonie wyników finansowych amerykańskich spółek, który dziś właśnie się rozpoczyna. Niektóre z nich mogą stanowić dobre uzupełnienie obrazu całości, co pozwoli uczestnikom rynku lepiej odczytać sytuację gospodarczą i politykę Fed.

Dzisiejsza szarża funta została zatrzymana. Para GBP/USD nie dała rady poziomowi 1.64 i zakończyła dzień spadkami. Co prawda szansa na wzrosty nadal istnieje, jednak będzie to bardzo trudne. Wymagałoby to zamknięcia powyżej 1.64. Na wykresie RSI widać duże wykupienie i opór. Najbardziej prawdopodobny wydaje się więc powrót do trendu bocznego i test poziomu 1.62.

Sylwester Majewski

 

Comments