Komentarze dzienne Wszystkie

Po posiedzeniu FED

Wyniki wczorajszych publikacji makroekonomicznych pozostały w cieniu posiedzenia Fed. Dowiedzieliśmy się z niego, iż nie należy liczyć na szybkie podwyżki stóp procentowych. Wiadomość ta osłabiła dolara.

Indeks ISM, dla sektora usług, spadł w październiku do poziomu 50.6 z 50.9 odnotowanych miesiąc wcześniej. To oznacza, iż sektor usługowy rozwija się już drugi miesiąc z rzędu – tym razem jednak nieco wolniej.

Według ADP w październiku mogło ubyć w amerykańskiej gospodarce 203 000 miejsc pracy. Miesiąc wcześniej dane pokazywały spadek na poziomie 227 000. Oczekuje się więc, iż oficjalne piątkowe dane z rynku pracy mogą pokazać ubytek w wysokości 175 000 miejsc pracy i bezrobocie na poziomie 9.9%.

Według Fed gospodarka pozostaje słaba. Choć recesja jest już za nami, to jednak warunki szybko nie ulegną poprawie. Nie należy tym samym oczekiwać podwyżek stóp procentowych.

Pomimo wczorajszego osłabienia dolara, rynek EURUSD wciąż porusza się w obszarze wyznaczonym przez nas kilka dni temu. Pokonanie w cenach zamknięcia poziomu 1.48 jest dobrym znakiem. Rynek musi teraz jeszcze utrzymać się na tej wysokości. Oporem jest wysokość 1.4860 a wsparciem 1.48.

Sylwester Majewski

Comments