Komentarze dzienne

Funt ponownie atakuje

Wtorek nie wniósł nic nowego do obrazu rynku. Spokój, jaki panuje przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, budzi pewne podejrzenia. Handel ożywił nieco jedynie funt brytyjski.

Wspomniane ożywienie zawdzięczamy opublikowanym wczoraj danym. Brytyjski indeks PMI Service, czyli dla sektora usług, wzrósł do poziomu 57.10. To dużo, szczególnie, iż miesiąc temu wynik oscylował wokół 52.6, a aktualne prognozy oczekiwały odczytu o wartości 52.5.

Z pozostałych wydarzeń warto wyróżnić wzrost wartości indeksu PMI dla całej strefy euro oraz pozostawienie głównej stopy procentowej w Australii na niezmienionym poziomie. Nie milkną też echa ostatniej wypowiedzi Bernanke, który zwraca uwagę na inflację w USA. Jest to dość „jastrzębia” wypowiedź jak na szefa Fed.

Wspomniane wzrosty funta budzą respekt. Na wykresie GBP/USD pokonano opór na 1.62. Rynek odbił się też od dwóch średnich ruchomych. Najbliższym oporem jest teraz poziom 1.64, a później 1.65. Na niekorzyść byków działa jednak specyficzny układ cen oraz wykresu RSI. Wygląda na to, iż wspomniane poziomy mogą być zaporą trudną do przejścia. Wsparciem będzie wspomniany poziom 1.62.

Sylwester Majewski

Comments