Komentarze dzienne

Dolar po australijsku

Początek tygodnia okazał się bardzo spokojny dla rynków. Inwestorzy nie wiedzieli czego się spodziewać po tak dynamicznym zakończeniu poprzedniego tygodnia. Eurodolar mocno zanurkował w piątek, aby po chwili odrobić straty.

Dziś obyło się bez takich niespodzianek. Nie było też zbyt wielu danych, które mogłyby stanowić pretekst do zakupów. Rano poznaliśmy wartość Indeksu Sentix, który spadł do poziomu 14.22. Inflacja PPI dla strefy euro utrzymuje się natomiast na wysokim poziomie.

Pisaliśmy już o nadchodzącym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, gdzie spodziewana jest podwyżka oprocentowania. Dzisiejszy brak zawirowań przesuwa środek ciężkości rynku bliżej środy/czwartku. Tego samego dnia odbędzie się też posiedzenie Banku Anglii. Tymczasem dziś rano odbyło się posiedzenie w sprawie poziomu stóp w Australii, gdzie pozostawiono je na tym samym poziomie.

Dolar australijski utrzymuje mocną pozycję względem pozostałych walut – szczególnie względem swego amerykańskiego odpowiednika. Rynek AUD/USD przez cały marzec mocno zyskiwał. Nastąpił powrót ponad obszar 1.02-1.025, który stanowić będzie teraz wsparcie. Negatywny trend na wskaźniku RSI został przełamany, więc miejsce do wzrostów nadal istnieje. Teoretycznie, rynek mógłby za jakiś czas dotrzeć nawet pod 1.10. Zamknięcie poniżej 1.02 odsunie scenariusz wzrostowy, jednak nawet spadek poniżej 1.00 nie zmienia trendu na spadkowy. W najgorszym wypadku może więc trwać konsolidacja w szerokim zakresie.

Sylwester Majewski

Comments