Komentarze dzienne

Euro jednak mocniejsze?

Poniedziałek rozpoczął dość ciekawy, jak się wydaje, tydzień. Euro zyskało nieznacznie, podczas gdy dolar nieco się osunął. Nie wiadomo na ile jest to trwała tendencja. W przypadku obu walut mamy do czynienia z oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych.

Nie publikowano dziś wielu danych makro. Uwaga rynku skupiona jest teraz na innych kwestiach. Do piątkowych wypowiedzi Plossera(pisaliśmy o niej wczoraj) dołączył w czasie weekendu James Bullard, z oddziału Fed w St.Louis. Jego zdaniem polityka Q2 powinna być zakończona, co oznacza zakręcenie kurka z dolarami, zalewającymi amerykański rynek. Obie wypowiedzi działają na korzyść dolara.

W Europie tymczasem odnotowano porażkę Angeli Merkel i Sarkozego. W obu przypadkach partie wspomnianych powyżej poniosły zauważalną porażkę w regionalnych wyborach. Niemieckie CDU przegrało w swoim bastionie, za jaki uważany jest Baden-Wuerttemburg. Koalicję budować tu będzie partia Zielonych.

Bardzo mocno tracił w ostatnich dniach funt brytyjski. Na wykresie GBP/USD doszło do testu poziomu 1.60. Powstała dwuznaczna świeca, świadcząca raczej o braku zdecydowania na tej wysokości. Teoretycznie funt może stąd odbić w kierunku 1.62. Na przeszkodzie stać będą jednak dwie średnie ruchome. MACD i RSI krążą wokół swoich poziomów „środkowych”, co wskazuje na trend boczny. Mocne zamknięcie poniżej 1.60 sprowadzi rynek na wysokość 1.58.

Sylwester Majewski

Comments