Komentarze dzienne

Plosser odwraca rynki

Piątek był ciekawym dniem. Po czwartkowym umocnieniu euro, sytuacja nieco się zmieniła. Przyczyniła się do tego dość nieoczekiwana wypowiedź jednego z członków Fed. Czy piątkowa atmosfera wpłynie na handel w tym tygodniu?

Uczestnicy rynku czekali na dane z Niemiec. Tamtejszy Indeks IFO odnotował wzrost do poziomu 111.10, przy prognozach oczekujących 110.50. Klimat w niemieckim biznesie nie jest więc najgorszy, co dodatkowo miało wspierać euro.

Sytuacja uległa odwróceniu w dalszej części dnia, gdy na rynek dotarła wypowiedź szef oddziału Fed z Filadelfii. Charles Plosser stwierdził, iż w niedalekiej przyszłości polityka Fed będzie musiała ulec zmianie. Oznacza to tylko jedno – podwyżki stóp procentowych. W reakcji na tą wypowiedź dolar uległ umocnieniu, a euro oddało swoje zyski. Czy ten sentyment będzie odgrywał większą rolę w tym tygodniu, zobaczymy pewnie już dziś. Jeszcze do piątku wspólną walutę wspierały oczekiwania na podwyżkę stóp w strefie euro.

Rynkiem eurodolara zajmowaliśmy się w piątkowej analizie – dziś zajmiemy się parą USD/CHF. Na jej wykresie widzimy silny wzrost. Dolar zamknął się powyżej poziomu 0.92 oraz powyżej średniej z 20 okresów. To pozytywne znaki. Negatywnym jest fakt dotarcia RSI do poziomu 50, co oznaczać może drobny przestój. Jeśli rynek nie powróci na zamknięciu poniżej 0.91, to droga ku 0.9350 pozostanie otwarta. Tam oprócz tradycyjnego oporu przebiega też średnia z 50 dni.

Sylwester Majewski

Comments