Analizy miesięczne

Analiza na marzec

Po kilku miesiącach zawirowań, rynek zdaje się odzyskiwać „normalny” charakter. Zamiast nerwowych zwrotów zaczyna wyłaniać się trwalszy sentyment.  Inwestorzy nastawiają się na podwyżki stóp procentowych w strefie euro, więc w dłuższej perspektywie można spodziewać się umacniania euro…. o ile nie pojawią się nowe fakty lub komentarze, wpływające na zmianę oczekiwań inwestorów.

Dziś proponuję zwrócenie uwagi na następujące rynki:

EUR/CAD: wzrosty

Euro pokonało poziom 1.35 i znajduje się względem dolara kanadyjskiego w dobrzej kondycji. Na wykresach RSI i MACD obroniły się linie wzrostowe, co dobrze wróży na przyszłość.  Jeśli uznać lutowe zamieszanie za fazę konsolidacji, to teoretyczny zasięg tego wybicia sięgnąć powinien poziomu 1.42. Wydaje się jednak, iż poziom 1.40 jest wystarczającym celem. Wzrostowy scenariusz załamie się, jeśli rynek zamknie się wyraźnie poniżej poziomu 1.35(np. 1.34) lub jeśli dojdzie do mocnego wyłamania dołem z formacji na RSI.

 

GBP/JPY: spadki

Wydaje się również, iż w słabszej formie znajdować się może w tym miesiącu funt brytyjski. I nie mówię konkretnie o parze GBP/USD, ale o całym rynku funta. W ostatni piątek na wykresie GBP/JPY powstała brzydka, czarna świeca. Jej długi, górny cień wyznacza teraz poziom oporu. Ataki na ten obszar są możliwe, aczkolwiek jest szansa, iż nie powiodą się, co sugeruje specyficzny układ na RSI i MACD(coraz niższe odczyty). Ewentualne spadki nie powinny przekroczyć poziomu 130.00.  Minimalny zasięg to jednak poziom poniżej 132.00. Scenariusz spadkowy zacznie się załamywać, jeśli wskaźnik RSI będzie miał problem z zejściem poniżej poziomu 50.

 

GBP/CHF: do rozstrzygnięcia

Podobne perspektywy ma przed sobą rynek GBP/CHF.  Tutaj dodatkowo odgrywać rolę będzie  siła franka szwajcarskiego, który tradycyjnie stanowi „bezpieczną przystań” wśród europejskich walut.  Do pełni szczęścia potrzeba jednak, aby rynek zamknął się poniżej żółtego obszaru(wykres). Spadki mogą wtedy sięgnąć okolic poziomu 1.46. Wyraźny powrót RSI ponad poziom 50, otworzy jednak drogę wzrostom ku wysokości 1.55.

 

USD/PLN:  spadki

Jeśli euro może być mocne, to zapewne czeka nas osłabienie dolara. Wiele wskazuje więc na to, iż spadki pojawią się też na wykresie USD/PLN, co oznacza umocnienie złotówki.  Spadki mogą sięgnąć poziomu 2.75.  Zagrożeniem dla tego scenariusza będzie równoczesne zamknięcie ponad 2.85 oraz wskaźnik RSI ponad widoczną na wykresie linią spadkową.

 

Sylwester Majewski

Comments