Komentarze dzienne

Dolar w potrzasku

Wygląda na to, że obrana we wtorek droga rozwija się po myśli euro. Wspólna waluta kolejny dzień się umacniała. To oczywiście oznacza słabość dolara. Dobrze wypada też funt brytyjski – w obu przypadkach powody wzrostów są takie same i są nimi oczekiwania podwyżek stóp.

Zamówienia w europejskim przemyśle wzrosły w grudniu o 2.1%. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 18.5%. W obu przypadkach dane były minimalnie gorsze niż w poprzednim miesiącu. Natomiast sprzedaż istniejących domów w USA była wyższa niż tego oczekiwano.

Dziś danych będzie więcej. Rano dowiemy się jak kształtował się PKB Niemiec. Trochę później poznamy nastroje panujące w europejskiej gospodarce. Na koniec dostaniemy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz z rynku pracy.

Do niebezpiecznych poziomów zbliżył się dziś dolar na wykresie USD/CHF. Gdy piszę ten komentarz, rynek znajduje się już pod poziomem 0.93, stanowiącym wsparcie i miejsce ostatnich dwóch dołków. Jeśli taka sytuacja utrzyma się do końca dnia, to otwarta może zostać droga do poziomu 0.90, a to oznacza dalszą wyprzedaż. Jutro odbędą się wyboru w Irlandii – rynki mogą grać pod ten fakt, więc należy zachować ostrożność.

Sylwester Majewski

Comments