Komentarze dzienne

Funt mocny jak euro

Piątek przyniósł umocnienie euro, kończąc tydzień wybiciem. Bezpośrednią przyczyną były komentarze Bini Smaghi, włoskiego członka EBC. Wyrażając obawy o inflację, wywołał stare oczekiwania rynku. Czy wzrosty euro się utrzymają?

Bini Smaghi stwierdził, iż w związku z wychodzeniem gospodarki europejskiej z kryzysu, następuje wzrost inflacji. Wzrostowi temu należałoby się przyglądać i w odpowiedniej chwili „zareagować”. Ta wypowiedź została odebrana jako zachęta do podwyżek stóp procentowych. Pamiętamy, iż ostatnia tego typu wypowiedź Tricheta wywołała mocne wzrosty euro.

Z publikowanych w Piątek informacji, warto zauważyć dane z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 1.9%. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 5.3%. Również i tutaj oczekiwania na podwyżki stóp procentowych znacząco wzrosły.

Dane z wysp przyczyniły się do piątkowego umocnienia funta, głównie względem dolara. Na wykresie EUR/GBP panuje natomiast specyficzna sytuacja. Po odbiciu się od dolnej linii trendu, euro zmaga się teraz z średnią z 200 dni. Zamknięcie powyżej 0.8450 otworzy drogę wzrostom. Oporem będzie wtedy poziom 0.85. Zamknięcie poniżej 0.835 byłoby negatywnym znakiem.

Sylwester Majewski

Comments