Artykuły specjalne

Jak zostać mistrzem – dokładny przepis

Natknąłem się ostatnio w internecie na opinię, iż  inwestor powinien spędzić na inwestowaniu około 10 000 godzin, aby mógł być naprawdę bardzo dobry.

Opinia to opiera się na regule „10,000-Hour Rule”, jaką umieścił w swej książce ‘Outliers’ Malcolm Gladwell. Sam jeszcze jej nie czytałem, jednak z tego co na szybko udało mi się znaleźć wynika, iż podstawy do tej teorii zbudowane zostały na badaniach niejakiego Andersa Ericssona. Ten psycholog badał zależności warunkujące wirtuozów w Berlińskiej Akademii Muzycznej. Jego badania można w skrócie przedstawić następująco – im lepszy muzyk, tym więcej czasu poświęcił na ćwiczenia. W toku pracy ustalił też, iż magiczną barierą jest wspomniane 10 000 godzin.

Słuszność tych badań odnaleźć można też wśród sportowców. Przypomnę tylko, że nasz rodak Robert Kubica pierwszy raz kontakt z samochodami(mały elektryczny samochodzik) miał już w wieku 4 lat! Podobnie Michael Schumacher…

Wspomniane 10 000 to około 10 lat po 4 godziny dziennie. Jak długo już inwestujesz?  Jak mawia przysłowie – „trening czyni mistrza!”

Sylwester Majewski

Comments