Komentarze dzienne

Trichet zakręcił rynkiem

Poprzedni tydzień okazał się dla wielu inwestorów bardzo zgubny. Wydawało się, że dolar był na najlepszej drodze do dalszego umocnienia. Jednak udane aukcje obligacji w Portugalii i Hiszpanii oraz wypowiedzi Tricheta odwróciły sytuację, doprowadzając do bardzo dużego umocnienia euro.

Choć opublikowano wiele danych, to jednak nie one odpowiadały za całe zamieszanie. Winowajcą okazał się Jean Claude Trichet. Jego wypowiedź miała bardzo „jastrzębi” charakter. Prezes EBC zapowiedział, że jeśli wzrost inflacji będzie postępował, to bank zadziała zgodnie ze swymi statutowymi obowiązkami. Oznacza to podwyżki stóp procentowych.

W tym tygodniu ważne będzie, czy wspomniane wzrosty euro zdołają się utrzymać. Warto też zwrócić uwagę na wyniki finansowe spółek oraz sytuację w Chinach. Oprócz tego pojawi się wiele publikacji, które jednak nie powinny mieć kluczowego znaczenia.

Choć funt wybił się jakiś czas temu z formacji klina, to jednak wcale nie musi umacniać się, wzrastając na wysokość 1.65 – jakby to wynikało z zasięgu tej formacji. To co się obecnie dzieje może być też formowaniem prawego ramienia formacji RGR, co zwiastowałoby spadki. Rozstrzygnięcie losów tej pary zależy teraz od tego, jak rynek GBP/USD poradzi sobie z poziomem 1.60. Wsparciem będzie poziom 1.57.

Sylwester Majewski

Comments