Analizy miesięczne

Analiza na grudzień

Grudzień zapowiada się ciekawie. Uwagę zwraca przede wszystkim złoto. Na tym rynku – który przecież  zyskał w tym roku już mocno- możliwe są dalsze wzrosty. Jeśli rośnie złoto, to spodziewać się można wzrostów również na AUD i spadków wartości dolara.

Jak widzimy na wykresie, po odbiciu od poziomu 1350 złoto mocno zyskuje. Ostatni piątek to mocne wzrosty, doprowadzające rynek na wysokość historycznych szczytów.  Jeżeli okres październik/listopad potraktujemy jako konsolidację, to dalsze wzrosty powinny zaprowadzić nas na wysokość co najmniej 1500. Nie wiadomo, czy stanie się to od razu, jednak na chwilę obecną trend wydaje się być przesądzony.  Pozostaje jeszcze tylko pokonać poziom 1425.

Sytuacja dolara nie wygląda dobrze, co potwierdza silna pozycja złota, poruszającego się zgodnie z teorią analizy międzyrynkowej w przeciwnym kierunku. W jednym z codziennych komentarzy(2 grudzień) pisaliśmy, o specyficznym układzie na parze USD/CHF. Niski poziom ATR zapowiadał duży ruch. Pod odbiciu od wysokości 1.0, dolar powinien teraz testować 0.95. To jest cel krótkoterminowy. W dalszej perspektywie możliwe jest zejście nawet na 0.90.

Na koniec zostawiliśmy sobie rynek AUD/USD, choć dolar australijski powinien zyskiwać względem wszystkich swych konkurentów. Jeśli więc ktoś chciałby zdywersyfikować swój portfel bardziej, może tak na prawdę wybrać niemal dowolną, inna parę z AUD w składzie. W przypadku naszego wykresu widać wybicie z formacji zniżkującego klina. Pozostaje jeszcze pokonanie poziomu 1.0, a wtedy poziomem docelowym będzie 1.05. Spadek poniżej 0.95 anuluje nasz wzrostowy scenariusz. 

Sylwester Majewski

Comments