Komentarze dzienne

Specyficzny układ na USD/CHF

Zasłużona chwila oddechu. Tak można podsumować wczorajszy dzień na rynkach walutowych. Po niemal siedmiu dniach spadków, eurodolar odbił się wczoraj nieco od dna. Już jednak niebawem, może dojść do ponownych testów na ważnych parach.

Publikowane wczoraj informacje nie miały bardzo dużego znaczenia. Zarówno w Europie jak i za oceanem, ogłoszono wyniki wskaźników określających sytuację produkcyjną poszczególnych gospodarek. Indeksy PMI wypadły zgodnie z prognozami lub nieco gorzej, w krajach takich jak Niemcy, Francja, Szwajcaria czy Polska. W USA indeks ISM miał w listopadzie wartość 56.6, przy prognozach rzędu 56.20. Można więc powiedzieć, że sektor produkcyjny trzyma się na świecie dobrze.

Nieco ucichły emocje związane z sytuacją w Irlandii. Na rynku daje się zauważyć oznaki marazmu, który przy braku wydarzeń w kolejnych dniach może zakończyć się dwojako. Albo jest to bowiem wstęp do stabilizacji albo też przysłowiowa „cisza przed burzą”.

W tym kontekście warto spojrzeć na wykres USD/CHF. Widzimy, iż praktycznie od początku listopada, zakres zmian na tym rynku jest znikomy. Korpusy poszczególnych świec mają bardzo małą rozpiętość. Wskaźnik ATR spadł do bardzo niskich poziomów, co zwiastuje w przyszłości wzrost zmienności i duże ruchy. Należy więc zachować ostrożność.

Sylwester Majewski

Comments