Komentarze dzienne

Eurodolar oddala się od szczytu

Znaczącymi spadkami na rynku euro rozpoczął się pierwszy tydzień nowego miesiąca. Wzrosty powróciły na krajowy rynek akcji. Natomiast na rynku surowców ceny ropy spadały. 

Ciekawie rozpoczął się nowy miesiąc. Dopiero co inwestorzy żyli wyborami w Niemczech, tymczasem na horyzoncie pojawił się nowy temat do spekulacji. Referendum niepodległościowe w Katalonii odbiło się sporym echem na rynku walutowym. To zapewne nie jest koniec, ponieważ Katalonia może faktycznie próbować ogłosić niepodległość. W kolejce czekają kolejne regiony Hiszpanii. To natomiast może ożywić ambicje podobnych, separatystycznych ruchów w innych częściach Europy. A przecież świeżo w pamięci utrzymuje się podobne referendum Kurdystanu.  Nie są to dobre perspektywy dla europejskiej waluty.

W ciągu weekendu, agencja FTSE Russell ogłosiła, że Polska nie jest już krajem rozwijającym się i zalicza się do grupy rynków rozwiniętych. To dobra wiadomość dla polskiego rynku który długoterminowo może przyciągnąć jeszcze więcej zagranicznych inwestorów. Dziś decyzję w sprawie stóp podjął bank centralny Australii (RBA) pozostawiając je na niezmienionym poziomie. W Niemczech obchodzone jest święto Zjednoczenia Niemiec, więc część rynku może być ospała w godzinach porannych, dopóki do handlu nie wejdzie rynek amerykański.

Tymczasem eurodolar oddala się od wyznaczonego oporu na 1.20. Wskaźnik RSI pokonał poziom 50pkt, co oznacza, iż w najlepszym razie byki mogą obecnie liczyć tylko na boczną konsolidację. Jej górnym ograniczeniem będzie 1.20. Spadki sięgną 1.15 lub nawet 1.10, gdzie biegnie dolna linia kanału wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments