Komentarze dzienne

Kiedy przesilenie na EUR/GBP?

Brak inwestorów z Wielkiej Brytanii nie zatrzymał wczoraj rynków. Dolar ponownie tracił na wartości. Zaniepokojenie sytuacją w Texasie odbiło się na wycenie kontraktów na rynku energii.

Huragan siejący spustoszenie u wybrzeży Texasu odbił się na rynkach finansowych. Podczas gdy ceny ropy spadały, kurs kontraktów na gaz zyskiwał ponad 2%. Oprócz pogody, wpływ na rynki ciągle miały piątkowe wydarzenia z Jackson Hole, a właściwie ich brak. Szefowa Fed nie dała wskazówek co do dalszej polityki Fed, raczej studząc oczekiwania rynku. Również i szef Europejskiego Banku Centralnego nie próbował wpływać na kurs euro, które od jakiegoś czasu znajduje się na wysokich poziomach.

Tymczasem w Polsce ciągle świetnie radzi sobie indeks WIG20. Główny indeks warszawskiego parkietu zyskał wczoraj 2.4%, pewnie pokonując barierę 2500 pkt. Dziś do gry wracają inwestorzy z Wielkiej Brytanii. W kalendarzu makroekonomicznym nie ma co prawda istotnych wydarzeń, jednak uczestnicy rynku mogą zwracać uwagę na publikacje z amerykańskiego rynku pracy oraz dane z rynku paliw. Nieco więcej publikacji będzie dostępnych dopiero jutro.

Wspólna waluta nie przestaje się umacniać. Na wykresie EUR/GBP widzimy, iż rynek dotarł do potencjalnego ograniczenia, stanowiącego 100% wysokości poprzedniej konsolidacji bocznej. Czy to już koniec wzrostów? Wskaźnik RSI jest już mocno wykupiony, więc można spodziewać się nadchodzącego przesilenia. Pierwsze wsparcie mamy pod 0.91. Kolejne dopiero w okolicy 0.88.

Sylwester Majewski

Comments