Nerwowo w geopolityce


Środowy rozwój wypadków na rynku walutowym zaskoczył wielu inwestorów. Ostatecznie dolar zakończył dzień na minusie – podobnie zresztą jak ropa. Spadki zagościły też na parkietach akcyjnych.

Zarówno giełda w Warszawie jak i później amerykańskie indeksy giełdowe, zakończyły dzień na minusie. Nastroje w USA popsuł prezydent Trump, stwierdzając w wywiadzie dla The Wall Street Journal, że dolar jest zbyt mocny. Stwierdził też, że chciałby aby stopa procentowa pozostała na niskim poziomie dłużej. To stoi w sprzeczności nie tylko z polityką FED i dotychczasowymi oczekiwaniami rynku ale i wcześniejszym wypowiedziom Trumpa. Reakcją na taką wypowiedź musiało być osłabienie dolara.

Donald Trump zmienił też swoją retorykę względem Chin. W tym samym wywiadzie stwierdził, iż USA nie będą oskarżać Chin o manipulowanie kursem walutowym. Po wcześniejszym spotkaniu z przewodniczącym Xi Jinping sytuacja wygląda jak nowe otwarcie w stosunkach między dwoma mocarstwami. Tymczasem w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym na inwestorów czekają jeszcze dane z amerykańskiego rynku pracy.

gold13042017r

Wczoraj pojawiły się też informacje o napięciach między Chinami a Koreą Północną, a także o możliwej próbie nuklearnej reżimu koreańskiego. Nerwowa sytuacja geopolityczna sprzyja rynkowi złota, stanowiącemu tradycyjnie „bezpieczną przystań”. Wczorajsze wzrosty doprowadziły złoto na wysokość górnej linii kanału spadkowego(1290). Jeśli bariera zostanie pokonana, wzrosty będą mogły sięgnąć poziomu 1340, gdzie znajduje się kluczowy opór. Wsparcie mamy na 1260.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.