Komentarze dzienne

Noworoczne ożywienie

W pozytywnym nastroju zakończyły wczorajszy dzień rynki w USA. Choć sam dolar tracił na sile, to zyskiwały akcje. Podobnie było w Polsce. W centrum wydarzeń był Fed oraz jego raport.

Z coraz większą werwą zachowują się rynki finansowe po noworocznej przerwie. W dniu wczorajszym dolar był w wyraźnej defensywie. Najważniejszym wydarzeniem okazała się publikacja raportu z ostatniego posiedzenia Fed. Jak można było dowiedzieć się z zapisków, obradujący na ostatnim posiedzeniu są świadomi tego, jakie sutki może przynieść prezydentura Donalda Trumpa. Również i Fed oczekuje wyższego tempa wzrostu PKB. Fed obawia się jednak, iż zmiany te mogą nieść ze sobą ryzyko większego niż się spodziewano wzrostu inflacji.

Umocnienie na amerykańskich parkietach poprzedziły wcześniej wzrosty w Polsce. Główny indeks WIG20 otarł się o psychologiczną barierę 2000 pkt. Dziś dla odmiany natomiast czeka nas publikacja raportu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Istotny będzie też raport ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

gold05012017r

Rynek złota odbił się od prognozowanego poziomu wsparcia na 1130$. Teoretycznie ma szansę na wzrosty nawet w okolice 1210$. Niestety na tej drodze pojawiła się już pierwsza przeszkoda – linia na wykresie RSI. Wskaźnik znajduje się przy poziomie 50, więc będzie trudno pokonać tę barierę. Wsparcie dalej mamy na 1130$-1140$.

Sylwester Majewski

Comments