OPEC zmniejszy wydobycie?


Amerykańskie indeksy giełdowe powróciły we wtorek do wzrostów. Podobnie jak i dolar amerykański, któremu pomagały dane. Największe zmiany odnotowano jednak na rynku ropy.

Ceny ropy Brent zyskiwały wczoraj na zamknięciu ponad 5%. Tak wyraźne umocnienie zawdzięczamy spekulacjom na temat możliwych cięć w wydobyciu. Oczekuje się, iż OPEC może zgodzić się na ograniczenia. Posiedzenie państw eksporterów ropy będzie miało miejsce 30 listopada. Dolar tymczasem zyskiwał dzięki lepszym danym z amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0.8%, czyli więcej niż miesiąc wcześniej oraz więcej niż tego oczekiwano.

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w Polsce, gdzie odczyt PKB za Q3 na poziomie 2.5% uznany został za rozczarowanie. Dziś kolejna porcja danych z USA. Dowiemy się jak kształtowała się produkcja przemysłowa w październiku. Opublikowane zostaną też dane dotyczące zapasów paliw. To natomiast będą istotne informacje w kontekście wspomnianego posiedzenia OPEC oraz możliwej redukcji wydobycia ropy.

usoil16112016r

Od strony technicznej ceny ropy nadal znajdują się w konsolidacji. Rynek porusza się w górnej połowie dużego kanału wzrostowego(choć o niewielkim nachyleniu). Najbliższą barierą będą okolice poziomu 48$(WTI). Jeśli nie uda się jej pokonać, może pojawić się pokusa wyprzedaży. Wtedy istotnym wsparciem byłby dopiero poziom 41$. O zmianie charakteru rynku na wzrostowy można mówić dopiero po pokonaniu pułapu 53$.

Sylwester Majewski

Comments

,

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.