Dolar ciągle mocny


Poniedziałkowa sesja przyniosła spore spadki na warszawskim parkiecie giełdowym. Sporo stracił też polski złoty, szczególnie względem ciągle silnego dolara. Ceny ropy zakończyły dzień na niewielkich plusach.

Od kilku dni wyraźnie na sile zyskuje dolar amerykański. Nakładają się tu na siebie dwa czynniki. Po wygranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA okazało się, że rynki przyjęły taki rozwój wypadków pozytywnie. To odbiło się nie tylko na kursie dolara ale i amerykańskich akcji. Oprócz tego inwestorzy tradycyjnie obstawiają też wyczekiwaną podwyżkę stóp procentowych Fed. Najbliższe posiedzenie będzie miało miejsce w dniach 13-14 grudnia.

Tak jak i wczoraj tak i dziś inwestorzy otrzymają całkiem pokaźną listę publikacji makroekonomicznych. Wyróżnić tu należy dane PKB oraz informacje o inflacji. W tym pierwszym przypadku poznamy też dane dla rynku polskiego. O godzinie 10:00 publikowane są dane z Polski. Rynek spodziewa się wyniku na poziomie 2.9%. Ostatnio oczekiwania względem tych danych nieco zmalały. NBP prognozuje teraz jedynie 3% wzrost PKB w 2016, który miałby przyspieszyć do 3.6% dopiero w 2017.

eurchf15112016r

Na fali umocnienia dolara również i rynek EUR/CHF dryfuje w dół. Euro jest pod wyraźną presją. Minimum wyznaczone w ubiegłym roku na poziomie 1.0625 mocno kusi inwestorów. Możliwy jest jego test. Dopóki na wykresie RSI nie zostanie pokonana widoczna linia spadkowa, nie ma co myśleć o jakimkolwiek odbiciu. Opór mamy na 1.083 oraz 1.10.

Sylwester Majewski

Comments

,

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.