Komentarze dzienne

Co po Brexit?

Za nami najważniejszy tydzień w ostatnim czasie – i mowa tu o latach, a nie miesiącach. Wynik referendum zaskoczył chyba wszystkich i wprowadził duże zamieszanie na rynkach. Najwięcej tracił funt oraz indeksy giełdowe.

Spadki na parkietach giełdowych rozpoczęły się już w Azji, jednak prawdziwy pogrom miał miejsce dopiero w Europie. Najwięcej na wartości stracił indeks greckiego parkietu, Athex Composite, ponad 13.4%. Potężne spadki miały też oczywiście miejsce w Wielkiej Brytanii – indeks FTSE250 stracił 7,19%, ale już indeks FTSE MIB 12.48%. Krajowy indeks WIG20 otworzył się bardzo nisko, jednak do końca dnia inwestorzy zdołali zniwelować zakres strat do -4.5%.

Jeszcze w czwartek w nocy królowało przekonanie, że wynik referendum będzie korzystny dla chcących pozostać w Unii. Na obecnym etapie trudno przewidzieć jak potoczą się losy zarówno Unii, jak i Wielkiej Brytanii oraz rynków finansowych. Przypomnijmy jednak, jakie scenariusze zapowiadano przed referendum, w przypadku Brexitu. Po pierwsze, powinien spadać kurs funta brytyjskiego, a lokalna gospodarka może stracić nawet i 5% PKB.

gbpusd26062016r

Na nieszczęściu brytyjskiego rynku korzystać może rynek złota, które stanowi zawsze „bezpieczną przyszłość” w przypadku wszelkich zawirować. Podobnie korzystne zmiany mogą dotknąć franka szwajcarskiego oraz jena. To wszystko jednak teoria. Sam proces wychodzenia UK z Unii potrwa nie krócej jak 2 lata, bo tyle trwać będą negocjacje. W tym czasie wiele może się wydarzyć – łącznie, z rozpadem Wielkiej Brytanii czy też…ponownym referendum. Na koniec, Brexit może zmusić banki centralne do zmiany ich polityki monetarnej. Może być zatem bardzo ciekawie.

Sylwester Majewski

Comments