Komentarze dzienne

Jen coraz mocniejszy

Uwaga wczorajszego dnia zogniskowana była wokół Fed. Handel zakończył się osłabieniem dolara amerykańskiego. Spadki pojawiły się też na rynku ropy oraz na amerykańskich parkietach giełdowych.

Podczas gdy indeksy w Polsce zakończyły dzień na plusie, amerykańskie spółki traciły na wartości. Wydarzeniem dnia było oczywiście posiedzenie Fed. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Prezes Fed, Janet Yellen, podtrzymała opinię, iż spodziewać się można dwóch podwyżek w tym roku. Nie podała jednak nic co wskazywałoby na to, czy podwyżka może mieć miejscu już w lipcu czy też dopiero we wrześniu.

Posiedzenie Fed nie jest jedynym w tym tygodniu. W nocy miało miejsce posiedzenie Banku Japonii. Nie zmieniono na nim parametrów polityki monetarnej, pozostając przy optymistycznej wizji rozwoju japońskiej gospodarki. Brak reakcji banku umocnił jena. Przed nami kolejne posiedzenie i decyzja – tym razem Narodowy Bank Szwajcarii. Nie oczekuje się zmian w wysokości oprocentowania.

usdjpy16062016r

Rynek USD/JPY zmierza tym samym w kierunku kolejnej linii kanału spadkowego. Aktualnie biegnie ona w okolicy poziomu 102.70. Wskaźnik RSI już dużo wcześniej zszedł poniżej poziomu 50, sygnalizując brak siły po stronie kupujących. Do odwrócenia spadkowej tendencji potrzebne byłoby teraz pokonanie wysokości 107, na co się nie zanosi. Spodziewać się można konsolidacji ze spadkową tendencją, w poszukiwaniu dna.

Sylwester Majewski

Comments